TOUKOKUU

VIIKKO 21 (20.05- 26.05)
TO 23.05
Jaakko Laitinen & Väärä Raha
Ikäraja ei tiedossa
URL
TO 23.05
Kaikki On Jazzia: Laihonen & Salmi + Dj Santeri
K-18
URL
TO 23.05
Friendship Connection feat. Gilbert Kuppusami
K-18
URL
TO 23.05
Mahler: Ylösnousemus (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tampere Filharmonia huipentaa kevätkautensa valtavan orkesterin, suurkuoron ja huippusolistien yhteiseen juhlaan ylikapellimestari Matthew Hallsin johdolla.
TO 23.05
PMO Countdown - Valmistuvien oppilaiden konsertti
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
PE 24.05
Laternative: Maria Ja Marsialaiset / Jukka Nissinen
K-18
URL
PE 24.05
Utu, Veera Neva
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 24.05
Heavy Metal Perse + Ranger
alk. 20 €
K-18
URL
PE 24.05
Wiley Cousins trio
K-18
URL
PE 24.05
Jamafest 2024: Koitos, Kihlat, Paha Jama
Aika: 19:00
Ennakkoliput 15,00 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 24.05
Tams, Tuonelan Rusinat
Aika: 20:00
Ilmainen sisäänpääsy
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Terassi Pub Yläkerta

Tams (21.00), Tuonelan Rusinat (20.00)
PE 24.05
Craneium + Stonegazer
Aika: 20:00
K-18
URL
PE 24.05
PK Keränen & Hot Heros, Tampo, Zangoma
Aika: 20:30
Liput: 10 € / 12 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)

PK Keränen & Hot Heros (23.00), Zangoma (22.00), Tampo (21.00)
LA 25.05
Pauli Hanhiniemi M.A.D, Holmala
alk. 25 €
K-18
URL
LA 25.05
Joose Keskitalo & The Mystic Revelation Of Teppo Repo + Susanna Leppänen
K-18
URL
LA 25.05
Serko’s Circuit
K-18
URL
LA 25.05
Nuket, Skädäm
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
LA 25.05
Scandinavian Music Group Ja Vantaan Viihdeorkesteri
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tyylikkään ja omintakeisen Scandinavian Music Groupin suosituimmat kappaleet kuullaan kunnianhimoisesti uudelleen sovitettuna sinfoniaorkesterille ja bändille.
LA 25.05
PISPALAN KARNEVAALIT : Babestation, The Oscines, Typerä typerä mies, Daniela Lila, Sikuriina Karisukki
Aika: 20:00
Ilmainen sisäänpääsy
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)

Babestation (00.15), The Oscines (23.15), Typerä typerä mies (22.15), Daniela Lila (21.15), Sikuriina Karisukki (20.30)
LA 25.05
Nyrkkitappelu + Aino & hajonneet
Aika: 20:00
K-18
URL
LA 25.05
Dalindèo: Tropicalia Nordica
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
SU 26.05
KARNEVAALI-KLUBI : Ville Rauhala Folk Band, Härmälän Pelimannit, Mirror Ghost
Aika: 19:00
Ilmainen sisäänpääsy
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Terassi Pub Yläkerta
VIIKKO 22 (27.05- 02.06)
TI 28.05
Tommi Laine duo
K-18
URL
KE 29.05
Good Ones Festival (Stepa, DJ KesäVesa)
alk. 12 €
K-18
URL
KE 29.05
Mirka’s Monarchy
K-18
URL
TO 30.05
Friendship Connection feat. Gilbert Kuppusami
K-18
URL
TO 30.05
Aki Takase (JP) & Han Bennink (NL)
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
PE 31.05
INFERNAL TAMPERE 2024
alk. 37,50 €
K-18
URL
PE 31.05
Gilbert K Triologik
K-18
URL
PE 31.05
Paul Elias
K-18
URL
PE 31.05
Euge Valovirta & Friends, Oceanhoarse, Sigir
Aika: 19:00
Ennakkoliput 24,50 € Opiskelijaliput 22,00 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 31.05
Lilker, Prestige
Aika: 19:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
PE 31.05
Antti Autio (soolo) + Niina Annika
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
PE 31.05
Maritta Kuula & Karvanopat, Minkki, Nana Janger
Aika: 21:00
Liput: 18 € / 20 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)
PE 31.05
Lilith & wildflowers/jere valkonen/the southgates
Aika: 21:00
K-18
URL

KESÄKUU

LA 01.06
6kulma, Tampereen Rap-Akatemia LIVE, DJ Are
Aika: 21:00
Liput: 6 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)
LA 01.06
Steve 'n' Seagulls
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
SU 02.06
Hullu!Klubi : Luunyrkki, Nappiverkkarit, Parakin Lapset, M.o.K.
Aika: 17:00
Ilmainen sisäänpääsy
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Terassi Pub Yläkerta
VIIKKO 23 (03.06- 09.06)
KE 05.06
Annikki Off -avajaiset
K-18
URL
KE 05.06
Tanssiva Karhu, Musta Köksä, KYKS
Ikäraja ei tiedossa
URL
KE 05.06
Judas Priest (UK): Invincible Shield Tour
Ikäraja ei tiedossa
URL
TO 06.06
Aulaklubi: Nina Kaitaranta
Aika: 18:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Nina Kaitaranta tekee tarttuvaa, suomenkielistä luomupoprockia, joka kerrostuu juurevasti ja ilmavasti.
TO 06.06
Canned Heat (USA)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
TO 06.06
Scott Bradlee's Postmodern Jukebox
Aika: 20:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Vuoden 2024 maailmankiertue ”10” juhlistaa show’n tuplavirstanpylvästä – kymmenvuotisjuhlaa ja tuhannetta esitystä.
TO 06.06
Pariisin kevät
Aika: 21:00
28,00 €
K-18
URL
TO 06.06
Tampere Guitar Festival: Mario Parizek (AUT) & Atmos Duo
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
PE 07.06
Suomen Kitarakilpailu - Finaali
Aika: 12:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
20. Tampere Guitar Festival - Yhdessä | Together 4.-9.6.2024
PE 07.06
Leija Lautamaja, Anna Moss (USA)
Ikäraja ei tiedossa
URL
21.00 Anna Moss (USA)
22.00 Leija Lautamaja
PE 07.06
Mara Balls Levynjulkkarit + Zangoma
K-18
URL
PE 07.06
ANNIKKI OFF : Kosmiset Säteet, Nikolai Blad, Hirvikoira & Yokoyama
Aika: 19:00
Ilmainen sisäänpääsy
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Terassi Pub Yläkerta

Kosmiset Säteet (21.00), Nikolai Blad (20.00), Hirvikoira & Yokoyama (19.00)
PE 07.06
Pablo Márquez, Klassinen Kitara
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Argentiinalainen Pablo Márquez on tunnettu herkkänä tulkitsijana ja kitaran suvereenina taitajana.
PE 07.06
20. Tampere Guitar Festival - Kämäräinen & Tampere Big Band, Heikki Ruokangas
Aika: 20:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
PE 07.06
Rylos, Scarlet, Serpico, Honey Di Jones
Aika: 20:30
Liput: 8 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)

Serpico (00.00), Scarlet (23.00), Rylos (22.00), Honey Di Jones (21.00)
PE 07.06
Folkjykä & kuntoutujat (levyjulkkarit)/tiikerin vuosi/pa kiiskilä
Aika: 21:00
K-18
URL
PE 07.06
Arppa
Aika: 21:00
28,00 €
K-18
URL
PE 07.06
Rättö ja Lehtisalo
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
LA 08.06
Suomen Kitarakilpailu - Finaali
Aika: 12:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Kansainvälisen Suomen kitarakilpailun Ikärajattoman sarjan finaali, johon valitaan enintään 5 soittajaa.
LA 08.06
Mammoth WVH (US)
alk. 37 €
K-18
URL
LA 08.06
Annikin Runofestivaalin Päätösklubi
K-18
URL
LA 08.06
Cristina Galietto & Filip Miškoviæ, Klassinen Kitara
Aika: 16:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Kaksi kitaravirtuoosia Cristina Galietto ja Filip Mišković samalla lavalla.
LA 08.06
The Navy Band Plays Zappa And More
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tässä näyttävässä juhlakonsertissa toteutuu juhlavuoden teema Yhdessä – Together kirjaimellisesti.
LA 08.06
Anis Kiitu, Aivokuolleet
Aika: 20:00
Ilmainen sisäänpääsy
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Terassi Pub Yläkerta

Anis Kiitu (20.00), Aivokuolleet (21.00)
LA 08.06
Aukusti Koivisto
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
LA 08.06
Scarerow (usa), Vidro (swe), Raamattu, Konventio, Violent Spirit
Aika: 20:30
Liput: 12 € / 14 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)
LA 08.06
TGF20: Petteri Sariola
Aika: 21:00
€22,50 (ovien avauduttua €25)
Ikäraja ei tiedossa
URL
SU 09.06
20. Tampere Guitar Festival : The Sound Of Our Days
Aika: 15:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
20. Tampere Guitar Festival huipentuu kitaran ja kamariorkesterin juhlaan.
VIIKKO 24 (10.06- 16.06)
TI 11.06
Mental Alaska 25 Vuotta: Dolphins Into The Future (BEL), Monopoly Child Star Searchers (USA), Avarus
Ikäraja ei tiedossa
URL
TI 11.06
The Darkness, Shiraz Lane
Aika: 18:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
TO 13.06
Pispalan Sottiisi
Aika: 00:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
TO 13.06
Kielo Kärkkäinen, Vilma Talvitie
Ikäraja ei tiedossa
URL
TO 13.06
Pispalan Sottiisi - Viiskauttaviis – Tanhutaan siis!
Aika: 18:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
TO 13.06
The Delta Bombers (USA), The Messed Up Trio
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
TO 13.06
Rokets, President Fetch (DK), Goblin Shark
Aika: 19:30
Ilmainen sisäänpääsy
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)
TO 13.06
Egotrippi
Aika: 21:00
31,36 €
K-18
URL
PE 14.06
Muuan Mies
K-18
URL
PE 14.06
Dave Lindholm
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 14.06
Pispalan Sottiisi - Sottiisi soikoon illan iloksi
Aika: 17:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
PE 14.06
Eevil Stöö & Stepa, DJ Kridlokk, Senya
Aika: 18:00
alk. 27,50€, Ovelta 30€
Ikäraja ei tiedossa
URL
Eevil Stöö & Stepa 22:00 ja DJ Kridlokk 20:30 ja Senya 19:00
PE 14.06
Inginmaa / Hypnomen
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
PE 14.06
Cumbeast//assatur// pyre of hypocrisy
Aika: 21:00
K-18
URL
PE 14.06
Aliisa Syrjä (Acoustic Special)
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
PE 14.06
Ida Paul & Kalle Lindroth
Aika: 21:00
31,36 €
K-18
URL
PE 14.06
Ad Meliora (SWE), suite green, Surplus, and .poolboys
Aika: 21:00
Liput: 7 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)
LA 15.06
Kaikki On Jazzia: Hot Heros + Dj Ardelicious
K-18
URL
LA 15.06
Pispalan Sottiisi - Tanhumatinea
Aika: 14:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
LA 15.06
Tanhumatinea
Aika: 14:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
LA 15.06
Fu Manchu, Mara Balls
Aika: 18:00
alk. 41,50€, Ovelta 45€
Ikäraja ei tiedossa
URL
Fu Manchu 20:00 ja Mara Balls 18:45
LA 15.06
Pispalan Sottiisi - Vakat vauhdissa
Aika: 18:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
LA 15.06
Möyhy-veikot, Lentävä Sirkkeli, Jumiset Muijat ry
Aika: 21:00
Liput: 10 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)
VIIKKO 25 (17.06- 23.06)
TI 18.06
Jalang (AU), Unsanitary Napkin (NZ) Kohti Tuhoa, Shock Ward
Aika: 19:00
Liput: 10 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)
PE 21.06
Valtteri Festival 2024 - Moon Shot, Stoned Statues
Aika: 20:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
PE 21.06
Napanderfest 2024: Martti Servo & Napander + Martti Servo & Juhannussydän + DJ:t
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
LA 22.06
Valtteri Festival 2024 - Suistamon Sähkö, Kikkailijat, Stand Up
Aika: 15:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
LA 22.06
Joel Hallikainen: 40 vuotta laulujen tiellä
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
LA 22.06
JUHANNUSREGGAE : Jere Dangerous & Friends
Aika: 21:00
Ilmainen sisäänpääsy
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)
VIIKKO 26 (24.06- 30.06)
TO 27.06
M. Levynjulkaisukeikka
Ikäraja ei tiedossa
URL
TO 27.06
Pete Parkkonen
Aika: 21:00
28,00 €
K-18
URL
PE 28.06
T.jarva & The Dark Place
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 28.06
pehmoaino, Malla DJ Live + Orvokki
Aika: 18:00
alk. 30€, Ovelta 35€
Ikäraja ei tiedossa
URL
Malla DJ Live 22:00 ja pehmoaino 20:30 ja Orvokki 19:00
PE 28.06
Dehumanisaatio, Hautaustoimisto, Putkipommi, Mörv
Aika: 21:00
Liput: 8 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)
PE 28.06
Jonna Tervomaa Stripattuna
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
PE 28.06
Robin Packalen
Aika: 21:00
31,36 €
K-18
URL
LA 29.06
Lemmenpyssyt, Päiväunipakolaiset
Ikäraja ei tiedossa
URL
LA 29.06
Litku Klemetti (Duo) + Maa ilmasta
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL

HEINÄKUU

VIIKKO 27 (01.07- 07.07)
KE 03.07
Lopoč (bosnia), Brute Force Trauma (swe), Warfare State, Wheel Of Dharma, Dehumanisaatio
Aika: 20:00
Liput: 10 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)
TO 04.07
Virve Rosti
Aika: 21:00
28,00 €
K-18
URL
PE 05.07
Bryan Adams: So Happy It Hurts Tour
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 05.07
NEONYA!! PARTY: FASTER X HARDER
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
PE 05.07
Elokapinan Toivo elossa -festivaali 2024
Aika: 19:30
maksuton / free
Ikärajaton
URL
Elokapinan Toivo Elossa -festivaali täyttää taas G Livelab Tampereen ekokriisiä ja toivoa käsittelevällä taiteella ja puheohjelmalla.
 
 Maapallon lämpeneminen piti lopettaa 1,5 asteeseen, mutta toisin kävi: viime vuosi oli koko mittaushistorian kuumin ja Pariisin ilmastosopimuksessa määritelty turvaraja ylitettiin ensimmäistä kertaa. Mistä löytää toivoa kriisiytyvässä maailmassa? Vastausta kysymykseen etsitään paneelikeskustelussa, johon osallistuvat filosofi Ville Lähde, kirjailija Siiri Enoranta, kasvatustieteilijä Anette Mansikka-aho ja kestävän tulevaisuuden tutkija Riina Bhatia. 
 
 Illan musiikkiohjelmasta vastaavat folkbändi Lempivärit, joka tuo yhteen genrerajoja yhdistelevän musiikin ja yhdenvertaisuutta ja luonnonsuojelua käsittelevät tekstit omakohtaisella otteella, uunituore sambialais-suomalainen yhtye Zangoma, jonka dynaamisella soitolla ja kolmiäänisillä harmonioilla kyllästetty zamrock laajentaa tajuntasi ja räjäyttää järkesi, sekä KYKS, jonka elektro-akustinen musiikki käsittelee nykyajan herättämiä ajatuksia ja tunteita – sotaa, ilmastoahdistusta, luonnon monimuotoisuuden tuhoa, ihmisen suhdetta muuhun luomakuntaan ja ennen muuta omaan itseensä.
 
 Festivaalilla nähdään myös elokapinallisten omaa esittävää taideohjelmaa, joka taatusti yllättää, säväyttää ja kutsuu mukaan toimimaan paremman tulevaisuuden puolesta. 
PE 05.07
Uniklubi
Aika: 21:00
25,76 €
K-18
URL
LA 06.07
Pekka Nisu + Mary Ann Hawkins + Elias Gould (soolo)
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
LA 06.07
Neonya!! Party
Aika: 21:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
alk. 35€
SU 07.07
Hässäkkä: Stupids (UK), Vapaa Maa, Hero Dishonest, Deponi (NO)
Aika: 19:00
Liput: 14 € / 16 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tapahtumapaikka: Vastavirta-Klubi (alakerta)
VIIKKO 28 (08.07- 14.07)
TI 09.07
Robert Finley (US)
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
KE 10.07
Fest Afrika: Ondi, Mama Longhorn
€15
Ikäraja ei tiedossa
URL
21.00 Ondi
22.30 Mama Longhorn
TO 11.07
Teleks
Aika: 21:00
22,40 €
K-18
URL
PE 12.07
Ruusut, Paperi T ja Alma Alanko
Aika: 18:00
alk. 35€, Ovelta 40€
Ikäraja ei tiedossa
URL
Ruusut 22:00 ja Paperi T 20:30 ja Alma Alanko 19:00
PE 12.07
Samuli Edelmann
Aika: 21:00
31,36 €
K-18
URL
PE 12.07
Fest Afrika: Abeneko & The Positive Mind, Pete Santos, Vibe Crew
Aika: 21:30
Ikärajaton
URL
LA 13.07
Sona Jobarteh
Aika: 20:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
LA 13.07
Pori Jazz presents: Isabella Lundgren (SE) & Riitta Paakki Trio
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
VIIKKO 29 (15.07- 21.07)
KE 17.07
Tullikamarin Tammerfest 2024 - Bloodred Hourglass, Brymir
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
TO 18.07
Tammerfest (torstai)
Aika: 14:00
€105-€169
K-18
URL
TORSTAI
Haloo Helsinki!, Yö & JP Leppäluoto, BESS, Teflon Brothers, Jenni Vartiainen

PERJANTAI

Kaija Koo, Eppu Normaali, Gasellit, SANNI, Maija Vilkkumaa, Jukka Poika

LAUANTAI

Juha Tapio, Vesterinen Yhtyeineen, Dingo, KUUMAA, BEHM, Happoradio

TO 18.07
Tullikamarin Tammerfest 2024 - Ursus Factory, Lasten Hautausmaa, Suosikki
Aika: 18:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
PE 19.07
Tammerfest (perjantai)
Aika: 14:00
€105-€169
K-18
URL
TORSTAI
Haloo Helsinki!, Yö & JP Leppäluoto, BESS, Teflon Brothers, Jenni Vartiainen

PERJANTAI

Kaija Koo, Eppu Normaali, Gasellit, SANNI, Maija Vilkkumaa, Jukka Poika

LAUANTAI

Juha Tapio, Vesterinen Yhtyeineen, Dingo, KUUMAA, BEHM, Happoradio
PE 19.07
Tullikamarin Tammerfest 2024 - Metsatöll 25 vuotta, Vorna, Marianas Rest
Aika: 18:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
PE 19.07
A. Aallon rytmiorkesteri
Aika: 21:00
22,40 €
K-18
URL
PE 19.07
The 69 Eyes
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
LA 20.07
Tammerfest (lauantai)
Aika: 14:00
€105-€169
K-18
URL
TORSTAI
Haloo Helsinki!, Yö & JP Leppäluoto, BESS, Teflon Brothers, Jenni Vartiainen

PERJANTAI

Kaija Koo, Eppu Normaali, Gasellit, SANNI, Maija Vilkkumaa, Jukka Poika

LAUANTAI

Juha Tapio, Vesterinen Yhtyeineen, Dingo, KUUMAA, BEHM, Happoradio
LA 20.07
Tullikamarin Tammerfest 2024 - Maj Karma, Penniless, OpuNui
Aika: 18:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
LA 20.07
Värttinä + Eve Crazy & Mar Yo
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
LA 20.07
Noora Louhimo Acoustic Experience
Aika: 21:00
11,20 €
K-18
URL
VIIKKO 30 (22.07- 28.07)
TO 25.07
Ellinoora
Aika: 21:00
31,36 €
K-18
URL
PE 26.07
Maustetytöt, Litku Klemetti, Viitasen Piia
Aika: 18:00
alk. 30€, Ovelta 35€
Ikäraja ei tiedossa
URL
Maustetytöt 22:00
Litku Klemetti 20:30 Viitasen Piia 19:00
PE 26.07
Verneri Pohjola: Exotic Matter
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
PE 26.07
Neljä Ruusua
Aika: 21:00
31,36 €
K-18
URL
LA 27.07
22-Pistepirkko
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL

ELOKUU

VIIKKO 31 (29.07- 04.08)
TO 01.08
Olli Halonen
Aika: 21:00
25,76 €
K-18
URL
PE 02.08
Scandinavian Music Group & Ikuiset Ystävät, Yona, Rebekka Holi
Aika: 18:00
alk. 39,50€, Ovelta 45€
Ikäraja ei tiedossa
URL
 Scandinavian Music Group & Ikuiset Ystävät 22:00
Yona 20:30
Rebekka Holi 19:00
PE 02.08
Martti Servo & Napander
Aika: 21:00
25,76 €
K-18
URL
PE 02.08
Wanhankaupungin Juhla: Petri Tamminen, Helena Juntunen, Eveliina Kytömäki
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
VIIKKO 32 (05.08- 11.08)
MA 05.08
Tampereen Teatterikesä: Red Nose Company - Mieletön
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Esitys on täynnä hersyviä konflikteja henkisestä evoluutiosta ja absurdia klovnifilosofiaa, kun väsynyt perheenäiti ja meditoiva psykoterapeutti päästetään vauhtiin.
TI 06.08
Huojuu elämän puu - Tampereen Teatterikesän TelttaLab
Aika: 18:00
Ikärajaton
URL
TI 06.08
Maria Ylipää & Marzi Nyman
 - Tampereen Teatterikesän TelttaLab
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
KE 07.08
Kaj Chydeniuksen lauluja - Tampereen Teatterikesän TelttaLab (lisäkonsertti)
Aika: 15:00
Ikärajaton
URL
KE 07.08
Kaj Chydeniuksen lauluja - Tampereen Teatterikesän TelttaLab
Aika: 18:00
Ikärajaton
URL
KE 07.08
VIMMA
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
TO 08.08
Ritva Oksanen – Ylistys elämälle - Tampereen Teatterikesän TelttaLab
Aika: 18:00
Ikärajaton
URL
TO 08.08
Antti Autio (soolo) - Tampereen Teatterikesän TelttaLab
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
TO 08.08
Ressu Redford
Aika: 21:00
28,00 €
K-18
URL
PE 09.08
Anna Murtola – La Tierra Blanca - Tampereen Teatterikesän TelttaLab
Aika: 18:00
Ikärajaton
URL
PE 09.08
Black Devils (Hurriganes Show)
Aika: 21:00
31,36 €
K-18
URL
PE 09.08
Tuula Amberla & Pieni jazzorkesteri - Tampereen Teatterikesän TelttaLab
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
LA 10.08
Saariblues
Aika: 12:00
alkaen €44,90, VIP €98
Ikäraja ei tiedossa
URL
Pepe Willberg & Band
Ina Forsman
Lena & The Slide Brothers
Tina Bendoff & The Cocktailers
Juurakko
Lazymen Blues Band
LA 10.08
Puistokonsertti 2024
Aika: 15:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tampere Filharmonian, Tampere-talon ja Tampereen Energian suurta ulkoilmakonserttia johtaa Matthew Halls, ja solistina kuullaan lauluyhtye Rajatonta.
LA 10.08
Murha kahdelle - Tampereen Teatterikesän TelttaLab
Aika: 18:00
Ikärajaton
URL
VIIKKO 33 (12.08- 18.08)
KE 14.08
Puistokonsertti 2024
Aika: 15:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tampere Filharmonian, Tampere-talon ja Tampereen Energian suurta ulkoilmakonserttia johtaa Matthew Halls, ja solistina kuullaan lauluyhtye Rajatonta.
TO 15.08
PULSE – The Finnish Tribute To Pink Floyd
Aika: 18:00
alk. 35,00€, Ovelta 40,00€
Ikäraja ei tiedossa
URL
TO 15.08
The Go-Getters, Mike Bell and the Belltones
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
TO 15.08
BESS
Aika: 21:00
28,00 €
K-18
URL
PE 16.08
PULSE – The Finnish Tribute To Pink Floyd
Aika: 18:00
alk. 35,00€, Ovelta 40,00€
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 16.08
Juliet Jonesin Sydän, Ystävät
Aika: 20:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
PE 16.08
Kissa + Rohkeat kuvat
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
PE 16.08
Reino Nordin
Aika: 21:00
28,00 €
K-18
URL
LA 17.08
Speed Metal Party 2024
Aika: 17:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
VIIKKO 34 (19.08- 25.08)
KE 21.08
Pekka Pohjolan ikuiset sävelet – Jukka Iisakkila, Seinäjoen kaupunginorkesteri etc.
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
KE 21.08
Asleep At The Wheel
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
TO 22.08
The Stance Brothers
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
TO 22.08
The Jesus and Mary Chain
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
TO 22.08
Bee
Aika: 21:00
25,76 €
K-18
URL
PE 23.08
Festivaali-festivaali (perjantai)
Aika: 15:00
2 päivää: 115€, 1 päivä: 65 €
K-18
URL
PYYNIKKI
17:00 SAIMAA
19:00 ANTTI AUTIO
21:00 PARIISIN KEVÄT
23:00 ALMA

PISPALA 
18:00 SEPIKKA
20:00 PAMBIKALLIO
22:00 LYYTI

AMPHITEATTERI
18:00 REBEKKA HOLI
20:00 ELSA BROTHERUS
22:00 PEARLY DROPS
PE 23.08
Taru Sormusten Herrasta, Ensi-ilta
Aika: 18:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tampereen Teatteri ja Tampere-talo kutsuvat sinut elämäsi seikkailuun, kun J. R. R. Tolkienin rakastettu klassikko muuntuu näyttämölle täysin ennennäkemättömällä tavalla.
PE 23.08
Ghostarit, Goldrust
Aika: 18:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
alk. 22,50€, Ovelta 25€

Ghostarit 20:00 ja Goldrust 18:45
PE 23.08
Elastinen
Aika: 21:00
31,36 €
K-18
URL
PE 23.08
Shadowplay
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
LA 24.08
Peer Günt, Kolmas Nainen, Keba
Aika: 00:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
LA 24.08
Glow Festival
Ikäraja ei tiedossa
URL
Suomalainen gospelmusiikki juhlii isommin kuin ikinä.

Estradilla kuullaan kattaus kotimaisen gospelin merkittävimpiä lauluja. Artisteista mukana ovat mm. Jaakko Löytty, Pekka Simojoki ja Exit, Jukka Leppilampi, Petri Laaksonen, Lasse Heikkilä ja Gospel Power, bass’n helen, The Rain, Tera, Outi & Lee, Pro Fide, Jouko Mäki-Lohiluoma, Tommi Kalenius, Tomas Höglund, Jippu, HB, Ida Elina.

Pioneerisukupolven kanssa yhdessä Nokia Arenan lavalle nousevat ensi elokuussa myös liuta nuoremman sukupolven gospelartisteja mm. Eve & Ossi, Immanuel ja Maksetut Viulut. Glow:n huippubändiä johtaa Lasse Sakara vahvistettuna Jepa Lambertin Sound of Mercy -kuorolla. 

Kansainvälisyyttä tapahtumaan tuo legendaarinen Petra (USA) 50-vuotis juhlakiertueellaan.
LA 24.08
Festivaali-festivaali (lauantai)
Aika: 14:00
2 päivää: 115€, 1 päivä: 65 €
K-18
URL
PYYNIKKI
17:00 MIKKO JOENSUU
19:00 ARPPA
21:00 VESTA
23:00 EGOTRIPPI

PISPALA
16:00 EMMA & MATILDA
18:00 HASSAN MAIKAL
20:00 MARKUS KRUNEGÅRD
22:00 JESSE MARKIN

AMPHITEATTERI
18:00 JOALIN
20:00 VILMA JÄÄ
22:00 GOLDIELOCKS
LA 24.08
Peer Günt, Kolmas Nainen, Keba
Aika: 17:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
LA 24.08
Kumma Heppu & Lopunajan Voidellut: Vain tuuli tänne jää (levyjulkkarit)
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
VIIKKO 35 (26.08- 01.09)
TO 29.08
Käärijä
Aika: 21:00
31,36 €
K-18
URL
PE 30.08
Mato Valtonen & Jore Marjaranta Band plays Rock’n’Roll + Tumppi Varonen (soolo)
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
PE 30.08
Atomirotta
Aika: 21:00
31,36 €
K-18
URL
LA 31.08
The Devil Intimate: Warmoon Lord, Trollheims Grott, Abyssion, Licht Des Urteils
alk. 25 €
K-18
URL
LA 31.08
Utopianisti (levyjulkkarit) + Njet Njet 9
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL

SYYSKUU

VIIKKO 36 (02.09- 08.09)
KE 04.09
Samae Koskinen (soolo) & Henrik Illikainen (Tiisu-show)
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
TO 05.09
The HU, TBA
Aika: 18:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
TO 05.09
Crashdïet (SWE), The Vantages
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
PE 06.09
YUP Instrumental
alk. 33 €
K-18
URL
PE 06.09
Mustasch
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
PE 06.09
October Tide, Shade Empire, Cryptic Hatred
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
PE 06.09
Osmo Ikonen: OI (levyjulkkarit)
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
LA 07.09
Love Is Punk Fest: Juustopäät, Likaiset pikkarit, Rasvamaksa
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
LA 07.09
Masa Orpana Honk
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
VIIKKO 37 (09.09- 15.09)
TI 10.09
Bedwetters
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
TO 12.09
Mortality Vol. II + Matti Salo Quartet
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
PE 13.09
Costee
Aika: 19:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Alternatiivisen popin suunnannäyttäjä costee vakuuttaa tummanpuhuvalla, rosoisella ja pop-koukkuja täynnä olevalla musiikillaan.
PE 13.09
Smalltime Players: Edu Kettunen, Mika Kuokkanen, Johanna Iivanainen ja Mikko Iivanainen
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
LA 14.09
Megasakki
Aika: 13:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Leikkisä ja viihdyttävä musiikki ammentaa iloa lapsiperheille rytmimusiikista ja hauskoista sanoituksista.
LA 14.09
Aulaklubi: Maida Vale
Aika: 17:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Maida Vale on akustisvetoista popmusiikkia soittava tamperelainen bändi
LA 14.09
Antti Ketonen - Rakkauden Arvoinen
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Suomalaisen iskelmäpopin karismaattisin esiintyjä Antti Ketonen nähdään tulevana syksynä uransa ensimmäisellä konserttisalikiertueella!
LA 14.09
Nothing for Money plays Dire Straits
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
VIIKKO 38 (16.09- 22.09)
MA 16.09
NITS
Aika: 18:00
alk. 42€
Ikäraja ei tiedossa
URL
KE 18.09
Christopher Paul Stelling (US) + Matti Johannes Koivu
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
TO 19.09
The Blue Cats, Stutterin’ Devils
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
PE 20.09
NORDIC INVASION TOUR 2024 - One Morning Left, Aviana, Cabal, Atena
Aika: 18:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
PE 20.09
Göstan Parhaat: Minja Koski, Mikael Saari & Lumos-kvartetti
Aika: 19:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Minja Koski, Mikael Saari ja Lumos-kvartetti esittävät sanataituri Gösta Sundqvistin tarkkanäköisiä lauluja.
LA 21.09
Petrus Schroderus: Rakkauden Voima
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Petrus Schroderuksen upean konsertin orkesterina toimii Riku Niemi Orchestran 10-henkinen kokoonpano.
LA 21.09
Rosita Luu (levyjulkkarit) + Ninni Forever Band
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
LA 21.09
Asa Bäänd II
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
VIIKKO 39 (23.09- 29.09)
KE 25.09
Hellsinki Metal Festival presents: Evergrey (SWE), Cyhra (SWE)
alk. 36,50 €
K-18
URL
KE 25.09
Symphony X
Aika: 19:00
alk. 52,00€
Ikäraja ei tiedossa
URL
TO 26.09
Oneviolin
Aika: 18:00
alk. 34,00€
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 27.09
Kauden Avaus: Titaani (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Illan konsertti matkaa maailman laidoilta mielikuvituksen reunoille ylikapellimestari Matthew Hallsin johdolla.
PE 27.09
Elias Gould, Pekka Nisu
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
LA 28.09
Myrskyluodon Maija -elokuvakonsertti
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Huippusuosittu Myrskyluodon Maija -elokuvakonsertti nyt myös Tampereella! Elokuvan musiikista vastaa Vantaan Viihdeorkesteri.
LA 28.09
Costee
Aika: 19:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Alternatiivisen popin suunnannäyttäjä costee vakuuttaa tummanpuhuvalla, rosoisella ja pop-koukkuja täynnä olevalla musiikillaan.
LA 28.09
Jaakko Laitinen & Väärä raha
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
SU 29.09
Faunien Iltapäivä: Ja Kirkastunut Oli Yö… (Tampere Filharmonia)
Aika: 15:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Faunien iltapäivä kutsuu värikkäiden mielikuvien matkalle venäläisen romantiikan rikkaasta maaperästä tähtitaivaan loistoon.
SU 29.09
Rock The Opera
Aika: 20:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Rakastetuimmat rock-hitit suuren orkesterin tulkitsemina!

LOKAKUU

VIIKKO 40 (30.09- 06.10)
KE 02.10
Etta
Aika: 19:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Suomiräpin historiaa viimeisimmällä albumillaan tehnyt Etta ihastuttaa monipuolisuudellaan.
PE 04.10
Kullanhohtoiset Klassikot (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Dramaattista oopperaa balettikohtauksineen ja Tami Pohjolan tulkitsema ikimuistoisia teemoja vilisevä viulukonsertto kapellimestari Nicolas Elliksen johdolla.
PE 04.10
Johanna Försti: Kunpa Sinut Tuntisin Paremmin
Aika: 19:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Konsertissa Johanna Försti kvintetteineen saattaa pop- ja iskelmämusiikista tutut suomalaiset sävelet ja sanat jazz-kansan lähestyttäväksi.
PE 04.10
Kaija Kärkinen & Ile Kallio Duo
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
LA 05.10
Tampere Filharmonia esittää: Rytmit ilman rajoja / Rhythms Without Borders
Aika: 14:00
Ikärajaton
URL
LA 05.10
Grande Mahogany + Rosettes
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
VIIKKO 41 (07.10- 13.10)
KE 09.10
Mary Lattimore (US)
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
TO 10.10
Beethoven: Fidelio-oopperan Konserttiversio
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Teoksen johtaa Susanna Mälkki. Solisteina loistavat suomalaiset tähtilaulajat, kuorona laulaa Tampereen Oopperan kuoro ja orkesterina soittaa Tampere Filharmonia.
PE 11.10
Frank Martini Party of the Century
Aika: 00:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka:
PE 11.10
DJ Kridlokk
alk. 26 €
K-18
URL
PE 11.10
Pate Mustajärvi
Aika: 20:00
alk. 42,50€, Ovelta 45€
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 11.10
Frank Martini
Aika: 20:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
PE 11.10
Hassan Maikal (levyjulkkarit) + Biniyam
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
PE 11.10
Laineen Kasperi & Liian Iso Trio
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
LA 12.10
Any Given Day, St. Aurora
alk. 38 €
K-18
URL
LA 12.10
Beethoven: Fidelio-oopperan Konserttiversio
Aika: 15:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Teoksen johtaa Susanna Mälkki. Solisteina loistavat suomalaiset tähtilaulajat, kuorona laulaa Tampereen Oopperan kuoro ja orkesterina soittaa Tampere Filharmonia.
LA 12.10
Pate Mustajärvi
Aika: 18:00
alk. 52,50€
Ikäraja ei tiedossa
URL
LA 12.10
Suistamon Sähkö + Tuhka
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
VIIKKO 42 (14.10- 20.10)
TI 15.10
Pain (SWE) + Metalite (SWE)
alk. 32 €
K-18
URL
KE 16.10
Lontoon Philharmonia-orkesteri
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Lontoon Philharmonia-orkesteri ja ylikapellimestari Santtu-Matias Rouvali konsertoivat Tampere-talossa. Orkesterin solistina loistaa maailman konserttilavoilta tuttu viulisti Nemanja Radulović.
TO 17.10
Behm - Teatraaliset Vivahteet
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
BEHMin viime keväänä useat loppuunmyydyt konserttisalit kattanut kiertue tekee paluun ensi syksynä.
TO 17.10
The Boys, Pojat
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
TO 17.10
Mamba - 40 Vaaran Vuotta
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tero Vaaran luotsaama Mamba-yhtye juhlii 40-vuotista taivaltaan.
PE 18.10
Therapy? (UK) + support TBA
alk. 45 €
K-18
URL
PE 18.10
Smash Into Pieces, Cyan Kicks
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Pakkahuone
PE 18.10
Pete Parkkonen: Yksin
Aika: 19:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tähtiartistin keikalla uppoudutaan biisien tarinoihin ja syntyperiin. Yleisö pääsee lähemmäksi yhteyttä artistin ja musiikin välillä.
LA 19.10
Nestor (SWE) + Cruzh (SWE)
alk. 36 €
K-18
URL
LA 19.10
Ege Zulu, Pessa
Aika: 16:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
LA 19.10
Ege Zulu, Pessa
Aika: 20:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
LA 19.10
Marjo Leinonen & BubliCans
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
SU 20.10
The Show - A Tribute To Abba
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
ABBA:n koko tarinan kertova juhlavuoden tribuuttishow Suomeen!
VIIKKO 43 (21.10- 27.10)
KE 23.10
Melo
Aika: 19:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
MELO on oma genrensä, kuten merkittävät artistit usein ovat.
TO 24.10
The Kinky Thing plays Kingston Wall: II
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
PE 25.10
Ida Paul & Kalle Lindroth - Kahdestaan, vielä kerran
alk. 35 €
K-18
URL
PE 25.10
Apulanta & Sinfonia Lahti 
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 25.10
SEMMARIT - MAMMARIT -Anniversary Tour - Semmarit
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
PE 25.10
Bruckner 200 (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Järki ja tunteet kohtaavat kahden sinfonian illassa.
PE 25.10
Olli Halonen
Aika: 19:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Vuonna 2023 Emma Gaalassa Vuoden Iskelmä -palkinnolla ja Iskelmä Gaalassa Vuoden tulokas -palkinnolla palkittu Olli Halonen saapuu konsertoimaan Tampere-taloon.
PE 25.10
Yrjänä (levyjulkkarit) + Figaro
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
LA 26.10
Apulanta & Sinfonia Lahti
Ikäraja ei tiedossa
URL
LA 26.10
Ylva Haru: Perhosten valtakunta
Aika: 15:00
Ikärajaton
URL
LA 26.10
Gasthaus Orkesteri (Tuulensuun Palatsi)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Ainutlaatuista tunnelmointia Twin Peaks -musiikin ystäville Gasthaus Orkesterin vetämänä!
LA 26.10
Täällä Pohjantähden Alla - Petri Laaksonen
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Vuosi 2024 on laulaja-säveltäjä-lauluntekijä Petri Laaksosen juhlavuosi - ensimmäisestä levystä Täällä Pohjantähden alla (1994) tulee kuluneeksi 30 vuotta.
LA 26.10
Paperi T & Umo Helsinki Jazz Orchestra
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Musiikkikentän merkittävimpiin tekijöihin nousseen Paperi T:n biisit löytävät uuden muodon ja ulottuvuuden yhteiskeikalla UMO Helsinki Jazz Orchestran kanssa.
LA 26.10
Michael Monroe Solo Acoustic
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
LA 26.10
Jukka Gustavson & Street Level meets Ben Granfelt
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
SU 27.10
Faunien Iltapäivä: Maailman Laidoilta (Tampere Filharmonia)
Aika: 15:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Faunien iltapäiväretki säteilee Suomesta maailman laidoille, aina Englantiin, Kolumbiaan ja Japaniin saakka.
VIIKKO 44 (28.10- 03.11)
TI 29.10
Shape Of You - Ed Sheeran Cover
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tule kokemaan ennennäkemätön show ja laulamaan Ed Sheeranin suurimpia hittejä “Shape of You - the music of Ed Sheeran” -kiertueelle.
TO 31.10
Wheel
alk. 35,50 €
K-18
URL

MARRASKUU

PE 01.11
Kuohuvia Aikoja (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Kapellimestari Hannu Linnun johdolla kuullaan Osmo Tapio Räihälän Harmattan, kantaesitys, Paul Hindemithin Viulukonsertto ja Dmitri Šostakovitšin Sinfonia nro 5.
PE 01.11
Inginmaa/​Hypnomen
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
LA 02.11
Pete Poskiparta & Netta Skog: Magical Halloween (Tuulensuun Palatsi)
Aika: 19:00
K-18
URL
Mentalisti Pete Poskiparta ja digiharmonikkataiteilija Netta Skog yhdistävät voimansa ja tarjoilevat maagisia ja musiikillisia tunnelmia Halloweenin ystäville.
LA 02.11
Emma Salokoski Voices
Aika: 19:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
La 2.11. klo 19.30 Pieni sali, Tampere-taloEmma Salokoski VoicesLiput 34,50 €, opiskelijat ja eläkeläiset ja työttömät 24,50 €Emma Salokoski Voices...
LA 02.11
Screaming Thunders plays CCR & J.C. Fogerty
Aika: 21:30
Ikärajaton
URL
SU 03.11
John Paul White (US)
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
VIIKKO 45 (04.11- 10.11)
TO 07.11
Pekka Ruuska + Aleksanteri Hakaniemi
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
PE 08.11
Musiikillinen Ihme (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Konsertissa kuullaan yksi kaikkien aikojen loisteliaimmista pianokonsertoista pianisti Cédric Tiberghien ja kapellimestari Nuno Coelhon johdolla.
PE 08.11
Aili Ikonen
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
PE 08.11
Jazz with Sting
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
LA 09.11
Hevisaurus
Aika: 13:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
RRÄÄÄYYHHH! Hevisaurus päräyttää Tampere-talossa!
LA 09.11
Anneli Saaristo: La Dolce Diva -juhlakonsertti
Aika: 14:00
Ikärajaton
URL
LA 09.11
Jukka Nousiainen Trio + Amuri
Aika: 21:00
Ikärajaton
URL
LA 09.11
Honey B & T-Bones
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
VIIKKO 46 (11.11- 17.11)
TI 12.11
Tommy Emmanuel, Cgp (au)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Australialainen virtuoosimainen akustisen kitaran mestari on hurmannut konserttisaleja eri puolilla maailmaa jo vuosikymmenten ajan. Konsertin lämmittelijänä kuullaan Mike Dawes (UK).
KE 13.11
Finnhits 50 Vuotta -juhlakiertue
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Finnhits 50 vuotta -juhlakiertue marraskuussa – Nina Tapio, Annika Eklund, Tomi Metsäketo ja Sami Hintsanen ikivihreiden hittien tähtinä!
KE 13.11
Scottish Music Night: FARA + The Langan Band
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
TO 14.11
Gatecreeper (USA), 200 Stab Wounds (USA), Enforced (USA)
alk. 32,50 €
K-18
URL
TO 14.11
Ne Lintuizet (Pekko Käppi, Kielo Kärkkäinen, Laura Moisio, Lauri Myllymäki)
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
PE 15.11
Yona: Eden-levynjulkaisukiertue
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Yona julkaisee yhdeksännen sooloalbuminsa ja lähtee mittavalle konserttisalikiertueelle
PE 15.11
Kiovan Kaikuja (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Bournemouthin sinfoniaorkesterin ylikapellimestari Kirill Karabits tuo kotimaansa kaikuja Tampereelle.
LA 16.11
Jenni Vartiainen Konserttisalikiertue 2024
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Uudella Lanka-singlellään radioiden soitetuimmaksi noussut Jenni Vartiainen lähtee omalle odotetulle konserttisalikiertueelleen ensi syksynä!
LA 16.11
Arppa
Aika: 19:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Suomi-indien kärkinimi Arppa, joka tunnetaan energisistä ja improvisaatioon perustuvista keikoistaan saapuu konsertoimaan Tampere-taloon.
LA 16.11
Cyrille Aimée (FR/US) & UMO Helsinki Jazz Orchestra
Aika: 20:00
Ikärajaton
URL
LA 16.11
Tumppi Varonen & Problems
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
SU 17.11
Kaseva: Eilen – Tänään 50 Vuotta
Aika: 18:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Legendaarinen suomalainen poprock -yhtye tunnetaan herkästä musiikistaan ja stemmalaulustaan jo vuodesta 1974 lähtien.
VIIKKO 47 (18.11- 24.11)
KE 20.11
Glenn Hughes - Plays Deep Purple
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Deep Purple –legenda Glenn Hughes Suomeen loppuvuodesta.
TO 21.11
Anna Järvinen
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
TO 21.11
Sointi Jazz Orchestra Ja Helsingin Kamarikuoro: Utopia
Aika: 19:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Uusista avauksista ja kiinnostavista konserttikokonaisuuksista tunnetut Sointi Jazz Orchestra ja tuore Grammy- ja Emma-voittaja Helsingin kamarikuoro yhdistyvät uudessa Utopia-esityksessä!
PE 22.11
KUUMAA: Maasta kuuhun
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 22.11
Antti Autio
alk. 33 €
K-18
URL
PE 22.11
Americana (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Americana-konsertti on maailman musiikkityyleissä hehkuva sulatusuuni!
PE 22.11
Kat Baloun & The Frostbites
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
LA 23.11
Talossa Samuli Putro
Aika: 14:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Festivaalipäivän keskiössä on kolme taiteilijan näköistä konserttia: "Kitaran kanssa", "Kvartetilla" ja "Suomen coolein trio".
LA 23.11
Vesterinen Yhtyeineen: Hetken ikuinen -kiertue
Ikäraja ei tiedossa
URL
SU 24.11
Retrojengi: Danny, Frederik, Erkki Liikanen
Aika: 18:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
RETROJENGI TIEN PÄÄLLE! – DANNY, FREDERIK & ERKKI LIIKANEN KEIKKAILEVAT NYT KIMPASSA!Sana retro määritellään aiempien vuosikymmenten tyyliksi, muodiksi tai –...
VIIKKO 48 (25.11- 01.12)
MA 25.11
Sigur Ros (IS) Performing With Vantaan Viihdeorkesteri
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Islantilaissuuruus Sigur Rós nähdään Suomessa sinfoniaorkesterin säestämänä.
TI 26.11
Suzi Quatro - 60th Anniversary Show
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Rockmaailman huippunaisiin lukeutuva Suzi Quatro viettää tänä vuonna 60-vuotisjuhlavuottaan ja saapuu sen kunniaksi konsertoimaan Tampere-taloon!
KE 27.11
Heikki Hela - "Kaikista kaikkein" -30-vuotisjuhlakonsertti
Aika: 19:00
Ikärajaton
URL
TO 28.11
Leavings-orkesteri Solistinaan Timo Rautiainen
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Luvassa on yhtyeen mukaan kaikki rakastetut kappaleet mahdollisimman alkuperäisinä sovituksina.
PE 29.11
Paul Lewis & Beethoven III (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Konsertissa soi ylistys sinfoniselle ykseydelle ja ravistellaan globaaleja kriisejä.
PE 29.11
Dalindèo
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
LA 30.11
Lumiukko-elokuvakonsertti
Aika: 11:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Rakastettu animaatioelokuva Lumiukko (The Snowman, 1982) kertoo pienen James-pojan ja Lumiukon yhdessä kokeman jouluisen seikkailun.
LA 30.11
Lumiukko-elokuvakonsertti
Aika: 12:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
Rakastettu animaatioelokuva Lumiukko (The Snowman, 1982) kertoo pienen James-pojan ja Lumiukon yhdessä kokeman jouluisen seikkailun.

JOULUKUU

SU 01.12
Show Must Go On - Music By Queen
Aika: 16:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Show Must Go On on Queen-yhtyeen musiikkiin perustuva spektaakkeli huippulaulajineen, bändin tyylille uskollisine pukuineen ja valoineen.
VIIKKO 49 (02.12- 08.12)
TI 03.12
Dire Straits Legacy
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tämä Dire Straitsin hittikappaleiden perintöä vaaliva kokoonpano ei ole coverbändi eikä lavoille palaava Dire Straits.
KE 04.12
Turisti
Aika: 19:30
Ikäraja ei tiedossa
URL
TO 05.12
Maija Vilkkumaa: Vilkku-Maa
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 06.12
Itsenäisyyspäivän Konsertti - Sinivalkoiset Sävelet (Tampere Filharmonia)
Aika: 15:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tampere Filharmonia esittää kotimaisen orkesterimusiikin parhaimmistoa Suomen itsenäisyyden juhlapäivän kunniaksi.
LA 07.12
Sanni
Aika: 19:00
alk. 37€, Ovelta 40€
Ikäraja ei tiedossa
URL
LA 07.12
Eini - Mun Vuosi
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Tampere-talossa bailataan diskokuningatar Einin tahtiin! Luvassa on unohtumaton konsertti täynnä niin nostalgisia klassikoita kuin myös tuoreempia hittikappaleita.
LA 07.12
Johanna Iivanainen & Mikko Iivanainen: Joulurauhaa
Aika: 22:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
SU 08.12
Faunien Iltapäivä: Suomalaisia Mielenmaisemia (Tampere Filharmonia)
Aika: 15:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Suomalaisen musiikin päivä soi perinteisen ja innovatiivisen vilkkaassa risteyksessä.
SU 08.12
Joulurieha: Osmo Ikonen, Lenni-kalle Taipale, Joonas Kaikko & Marzi Nyman
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Maamme merkittävimpiin muusikoihin lukeutuvat Osmo Ikonen ja Lenni-Kalle Taipale tarjoavat yleisölle joulumusiikin parhaan ilotulituksen.
VIIKKO 50 (09.12- 15.12)
PE 13.12
Händel: Messias (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Ylikapellimestari Matthew Halls ja tähtisolistien kaarti päättää syyskauden konsertit barokkimusiikin kenties suurimpaan ja kauneimpaan kirkkoteokseen.
LA 14.12
Kube
Aika: 20:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Paikka: Klubi
VIIKKO 1 (01.01- 07.01)
MA 30.12
Latebird’s New Year Bash
Ikäraja ei tiedossa
URL

TAMMIKUU

VIIKKO 3 (13.01- 19.01)
PE 17.01
Kausisarjan Konsertti (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
SU 19.01
Uk Pink Floyd Experience
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Kehuttu UK Pink Floyd Experience saapuu Tampere-taloon alkuvuodesta 2025!
VIIKKO 4 (20.01- 26.01)
MA 20.01
Forever Jackson - Legacy Of A Legend
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Euroopan parhaaksi valittu Michael Jackson -tribuuttishow Suomeen tammikuussa 2025
PE 24.01
Kausisarjan Konsertti (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
SU 26.01
Yhdessä Osa 2 Lea Laven, Kai Hyttinen, Marion, Markku Aro
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Lea Lavenin, Kai Hyttisen, Marion Rungin ja Markku Aron Yhdessä-konserttisalikiertueelle jatkoa suuren kysynnän vuoksi!
VIIKKO 5 (27.01- 02.02)
TO 30.01
Johnny Logan -konsertti
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Irlantilainen euroviisulegenda Johnny Logan saapuu Tampere-taloon!
PE 31.01
Kausisarjan Konsertti (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL

HELMIKUU

VIIKKO 6 (03.02- 09.02)
PE 07.02
Kausisarjan Konsertti (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
SU 09.02
Gregorian - 25 Years Master Of Chant
Aika: 20:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Huippusuosittu Gregorian-kuoro Suomeen 25-vuotisjuhlakiertueellaan!
VIIKKO 7 (10.02- 16.02)
PE 14.02
Iskelmä Gaala 2025
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 14.02
Kausisarjan Konsertti (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL

MAALISKUU

VIIKKO 10 (03.03- 09.03)
KE 05.03
Kokkonen: Viimeiset Kiusaukset
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Joonas Kokkosen suuren suomalaisen oopperan pääosan laulaa Mika Kares. Ohjauksesta vastaa Mikko Kouki, ja Tampere Filharmoniaa johtaa Ville Matjeveff.
PE 07.03
Kokkonen: Viimeiset Kiusaukset
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Joonas Kokkosen suuren suomalaisen oopperan pääosan laulaa Mika Kares. Ohjauksesta vastaa Mikko Kouki, ja Tampere Filharmoniaa johtaa Ville Matjeveff.
LA 08.03
Kokkonen: Viimeiset Kiusaukset
Aika: 15:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Joonas Kokkosen suuren suomalaisen oopperan pääosan laulaa Mika Kares. Ohjauksesta vastaa Mikko Kouki, ja Tampere Filharmoniaa johtaa Ville Matjeveff.
VIIKKO 11 (10.03- 16.03)
TI 11.03
Dirkschneider
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
alk. 58,90€, Ovelta 68€
KE 12.03
Kokkonen: Viimeiset Kiusaukset
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Joonas Kokkosen suuren suomalaisen oopperan pääosan laulaa Mika Kares. Ohjauksesta vastaa Mikko Kouki, ja Tampere Filharmoniaa johtaa Ville Matjeveff.
PE 14.03
Kokkonen: Viimeiset Kiusaukset
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Joonas Kokkosen suuren suomalaisen oopperan pääosan laulaa Mika Kares. Ohjauksesta vastaa Mikko Kouki, ja Tampere Filharmoniaa johtaa Ville Matjeveff.
LA 15.03
Kokkonen: Viimeiset Kiusaukset
Aika: 15:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
Joonas Kokkosen suuren suomalaisen oopperan pääosan laulaa Mika Kares. Ohjauksesta vastaa Mikko Kouki, ja Tampere Filharmoniaa johtaa Ville Matjeveff.
VIIKKO 13 (24.03- 30.03)
PE 28.03
Enemy Inside (GER)
alk. 28 €
K-18
URL

HUHTIKUU

VIIKKO 14 (31.03- 06.04)
PE 04.04
Grave (SWE), Midjungards
alk. 31 €
K-18
URL
PE 04.04
Kausisarjan Konsertti (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
PE 04.04
Grave (SWE), Midjungards
Aika: 20:00
Ennakkoliput 28,00 € Opiskelijaliput 26,00 €
Ikäraja ei tiedossa
URL
VIIKKO 16 (14.04- 20.04)
TO 17.04
Kausisarjan Konsertti (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
VIIKKO 17 (21.04- 27.04)
PE 25.04
Kausisarjan Konsertti (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL

TOUKOKUU

VIIKKO 19 (05.05- 11.05)
PE 09.05
Kausisarjan Konsertti (Tampere Filharmonia)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL
VIIKKO 21 (19.05- 25.05)
TO 22.05
Kausisarjan konsertti (Tampere FilharmoniaTampere-talo)
Aika: 19:00
Ikäraja ei tiedossa
URL

KESÄKUU

VIIKKO 22 (27.05- 02.06)
LA 01.06
Helsinki Synth City – Colossus ”2084” Tampere
K-18
URL